Hlavní Menu
Anketa
Líbí se vám nové webové stránky Pusté Polomi ?
 
Sledování
Úvodní stránka arrow Pustá Polom arrow Základní údaje
Základní údaje

 

Základní informace o obci

Pustá Polom se nachází téměř na nejvyšších místech Polomské plošiny Nízkého Jeseníku asi 15 kmjihovýchodně od Opavy, obklopena rozsáhlými lesy. V roce 2007 měla obec 1444 obyvatel a jejich počet stále mírně roste. Pustá Polom má svůj matriční i stavební úřad a na jejím území se v posledních letech velmi rozrostla rodinná zástavba. Obyvatelům obce slouží nově opravené a rekonstruované objekty základní a mateřské školy, zdravotního střediska, domu zvláštního určení a hasičské zbrojnice. Výrazně se také zlepšil vzhled obce vybudováním chodníků a parkovišť, které významnou měrou přispěly ke zvýšení bezpečnosti obyvatel. V Pusté Polomi je aktivní celá řada spolků a organizací. Sbor dobrovolných hasičů, Sport club, Klub důchodců, Svaz zahrádkářů, Český červený kříž, Myslivecké sdružení Benitky a další. Všichni se aktivně podílejí na kulturním a společenském životě obce. Sportovně založení občané hojně vyžívají moderní tělocvičnu základní školy, hřiště v areálu Sportovního klubu a také hřiště s umělým povrchem.
K dispozici mají obyvatelé obecní knihovnu s internetovým připojením.
 

Zajímavosti naší obce

V naší vesnici se nachází sportovní areál SC Pustá Polom se dvěma travnatými hřišti, na kterých pravidelně probíhají fotbalová utkání, z nichž nejvyšší soutěží je krajský přebor mužů. Příznivcům tenisu, volejbalu a basketbalu se nabízí jak moderní tělocvična, tak hřiště s umělým povrchem, které se nachází blízko kostela. Dominantou obce je kostel sv. Martina s oltářem z 18. století a přilehlou farou, ve které spolek Orel pořádá duchovní a kulturní akce. Zajímavou kulturní památkou je kaplička sv. Antonína, nacházející se na lesní stezce vedoucí směrem k přehradě na Přerovci u obce Suché Lazce. Další zajímavostí na zmiňované stezce je památný strom – dub, jehož zasazení se datuje rokem 1619. Turisté si mohou odpočinout v přilehlém dřevěném altánku. Malebné okolí naší vesnice nabízí množství cyklistických a turistických tras, které navazují na MHD ze směru města Opavy i města Ostravy. Za zmínku stojí také procházka údolím potoka Setiny. Milovníci zimního lyžování mohou využít lyžařského vleku „Za Sýkorou“ s možností občerstvení. Rovněž běžkaři mají k dispozici několik kilometrů udržovaných běžeckých tras. Častou zastávkou turistů, cyklistů i běžkařů je restaurace s cukrárnou U Krčmářů. Pokud nemáte lyže ani kolo, můžete si ve zmíněné restauraci zasportovat u bowlingu. Na konci ulice Lihovarská se nachází lihovar s pěstitelskou pálenicí. Ve směru na obec Hlubočec je vybudován hasičský areál, který slouží k pořádání hasičských soutěží a letních karnevalů. Na protilehlém kopci je postaven protipovodňový suchý poldr.
 

Tradiční kulturní a sportovní akce

Leden: Tříkrálový koncert. Vystoupení dětského pěveckého sboru a hostů v kostele sv. Martina.
Únor: Plesy (sportovní, zahrádkářský, hasičský, myslivecký). Důstojné a přitom veselé pobavení všech generací, předtančení zajišťují žáci naší školy. Závod Okolo Kozičku v běhu na lyžích (v roce 2008 bude 5. ročník) pro všechny zanícené milovníky bílé stopy, kteří rádi bojují s časem, se soupeři a hlavně sami se sebou. Závod ve slalomu. Naše sjezdovka sice není homologována pro světový pohár, ale výkony lyžařů to nijak nesnižuje a medaile jsou skoro stejně cenné (hlavně pro děti). A taky se tu nemusíme tlačit v davech, když si chceme zalyžovat! Dětský maškarní ples. Dětské taneční kreace v roztomilých maskách, dětská radost je pro rodiče tou nejlepší odměnou. Maškarní ples. Masky jsou obvykle originální vlastní výroby, nechybí scénky a dobrá hudba, o legraci není nouze.
Březen: Hasičský turnaj ve florbalu. Nově vznikající tradice v relativně novém sportu.
Duben: Traktortrial. Špičková terénní vozidla (traktorky domácí výroby) překonávají obtížný terén. Jako všude jde nejen o rychlost, ale i o výdrž. Putování s brontíkem Otíkem. V okolí obce posbíráme všechny možné „dárečky“, které do příkop nepatří – pneumatiky, láhve, igelitové tašky. Zapojí se spousta dětí i dospělých a pak si opečeme buřty a dáme si čaj.
V soutěži o nejkurióznější úlovek zvítězila kazeta „Už mi lásko není 20 let“.
Květen: Stavění (kácení) májek. Na hřišti a v hasičském areálu nechybí oheň a nějaké to pivečko, uzené žebírko.
Červen: Školní akademie. Pro masovou účast rodičů a prarodičů už skoro není v naší velké tělocvičně místo pro cvičence, ale bouřlivý aplaus sklízejí úplně všichni,
Červenec: Žňová hlídka fest. Přehlídka amatérských rockových kapel.
Říjen: Drakiáda. Soutěž o nejhezčího, nejoriginálnějšího, největšího draka a další nej…, aby všechny děti měly radost.
Prosinec: Polom Cup. Hokejbalové klání tradičních sportovních rivalů s téměř dvacetiletou tradicí, utkávají se mužstva zvučných jmen: „Bechercet“, „Wrigley`s“, „Krčmáři“, „Black & White“, „Hasiči“ a „Tornádo“. Na hřišti se tak trochu porveme a večer na zábavě si pospolu zatančíme, zazpíváme. Vánoční jarmark. Velmi oblíbená akce, kde děti vystavují a prodávají své originální ruční výrobky (ozdoby na stromeček, vánoční přáníčka, čerty, koláčky). Velmi brzy je vyprodáno, takže kdo se trochu opozdí, má smůlu. Žákovský turnaj v sálové kopané. Kvalitně obsazený turnaj pro starší žáky. Kluci si změří síly v tělocvičně a mají motivaci pro zimní přípravu. Vánoční volejbalový turnaj. Volejbal je u nás dost oblíbený sport. Nervy pracují a všichni hrají, jak nejlíp umí. Ale hlavně pro radost. Vánoční turnaj ve stolním tenise. Turnaj pro sportovce bez věkového omezení, kteří se zamilovali do rychlého celuloidového míčku. Silvestrovský pochod (31. prosince). I poslední den v roce je trocha turistiky prospěšná, na příchod nového roku pak není tak dlouhé čekání.